Proměny vlny – kurz

Woolen magic

Milé ženy, chcete umět kouzlit? A vlastníma rukama proměňovat ovčí vlnu v přízi?

Souzní s vámi můj nenásilný, otevřený a hodně intuitivní přístup k ovcím, vlně a předení a chtěli byste se touto cestou vědomé spolupráce s přírodou také vydat? Ráda vás vlněnými začátky provedu a předám zkušenosti, které jsem zatím nasbírala. Cílem kurzu je, abyste se s vlnou seznámily a na vlastní kůži si vyzkoušely základní principy, na kterých celý proces ručního zpracování vlny stojí, pochopily souvislosti. Měly byste si odnést především zkušenost, a s ní spojenou odvahu a odhodlání, že do budoucna už si s vlnou a kolovrátkem umíte poradit. Zvu vás tedy k nám do Orlických hor!

Skoro se mi ani nechce to nazývat kurzem, ale spíše takovým relaxačně-tvořivým setkáním nad vlnou. Bude-li hezké počasí, můžeme být celý den venku, na čerstvém horském vzduchu. Kdykoli si můžeme dát pauzu třeba na malou procházku, kávu… Je to den pro vás, takže ho přizpůsobíme tak, aby probíhal dle vašich představ a odjížděly jste odsud odpočaté a zrelaxované, obohacené o nové dovednosti a zkušenosti.

Čemu všemu se budeme během dne věnovat záleží do velké míry na vás, kurz je individuální. Napište mi prosím do emailu, co je vaším hlavním záměrem (proč se to chcete naučit) a také, jestli se chcete více věnovat nějaké konkrétní části procesu zpracování vlny, jestli vás něco třeba nezajímá vůbec a chcete to vynechat nebo jestli chcete celý proces projít krok za krokem. Klidně můžeme celý den zaměřit jen na předení.

Začneme v 10hod dopoledne a skončíme v 17hod večer.

Po tuto dobu budete mít k dispozici veškeré potřebné vybavení, dostatek ovčí vlny (surové, vyprané a částečně i načesané) a mou plnou pozornost.

Náplň kurzu – ve verzi „krok za krokem“ to může vypadat takto:

  • třídění a praní vlny
  • podíváme se na vlnu z několika plemen ovcí – surovou, vypranou, přízi
  • cupování a česání – u toho budeme mít dostatek času na povídání o vlně a chovu ovcí pro tyto účely
  • sušení vlny
  • předení na kolovrátku (i na vřetánku)
  • seskávání příze do dvojnitky
  • motovidlo, klubíčkovač
  • fixace hotové příze

Kolovrátku a předení bych ráda věnovala alespoň polovinu dne, protože je důležité, abyste pochopily, jak kolovrátek funguje a uměly s ním potom samy doma pracovat. Co si načešete a napředete, to si odvezete domů.

Občerstvení: Během dne vám ráda uvařím čaj a kávu, k obědu může být zeleninová polévka s domácím chlebem nebo si dovezete něco svého.

Termíny: Kurz je jednodenní a může proběhnout jak o víkendu, tak během pracovního týdne. Termín je na dohodě a sladění vašich a mých časových možností.

Cena: 2 500,-Kč jednodenní individuální kurz pro 1 osobu
Od dubna 2022 budu mít druhý kolovrátek, můžete tedy využít možnosti a přijet s kamarádkou. Cena jednodenního kurzu pro 2 osoby bude 3 000,-Kč, na průběhu a podmínkách kurzu se nic nemění, já nachystám víc materiálu a vy se jen musíte obě shodnout na náplni dne.
Rezervace termínu je závazná po zaplacení zálohy – poloviny ceny kurzu.

Vícedenní kurz: Zatím bohužel nejsou vhodné podmínky k tomu, abych vám mohla nabídnout přenocování přímo tady u nás. Pokud si ale někde v okolí seženete ubytování, není problém se domluvit na kurzu vícedenním, kdy budete mít mnohem více času a klidu se do vlny pěkně ponořit (cenu za vícedenní kurz upravíme podle náplně a podle toho, jak moc mě budete potřebovat). Při vícedenním kurzu se dá zvládnout i ukázka přírodního barvení.

Jako dárek ode mě ke všem kurzům dostanete půl hodinovou konzultaci (např. přes Skype, telefon), protože z vlastní zkušenosti vím, jak se člověku taková věc hodí a může mu ušetřit hodiny trápení při hledání řešení „nečekaného“ problému. Neříkám, že všechno vím, všechno znám, všechno vyřeším… ale aspoň v tom nebudete samy a víc hlav víc ví. Konzultaci můžete využít během následujících 6 měsíců po proběhnutí kurzu a můžete ji čerpat i postupně.

Vše se dá přizpůsobit, napište mi.

Upozorňuji, že vás čeká výlet do přírody pod horami, do chalupy na samotě u lesa (silnice končí asi 300m od domu, dál po louce, v případě špatného počasí po svých). Bydlí tu pes a kočky, takže nic pro alergiky. Jinak je to učiněný ráj:) opravdu!

Kurz není pro vás, pokud:
Potřebujete encyklopedické informace, řazení do kategorií, seznamy, jasné jednoznačné návody.
Nemáte rádi přírodu a zvířata. V zimě sníh, na podzim mlhu a bláto…
Máte alergie na zvířecí srst a cokoli z přírody.
Nemáte rádi ticho a klid, potřebujete okolo sebe zábavu, akci a hromadu lidí.
Máte rádi luxus a dokonalost v mainstreamovém slova smyslu.
Nemáte trpělivost.

Jelikož předení na kolovrátku považuji za z podstaty ženskou činnost, je i má nabídka zaměřená na ženy. Pokud ale máte pánové někdo pocit, že je to pro vás a chcete se to naučit, můžete přijet. A jestli si chcete udělat výlet do hor se svou drahou polovičkou, mám pro vás řešení. Zatímco my ženy budeme rozjímat nad vlnou a předením, vy muži můžete třeba štípat dřevo nebo vykydat ovečkám… A nevykládejte si to prosím špatně, obojí jsou činnosti, které běžně dělám a rozhodně je nepovažuji za nijak podřadné, naopak mě moc baví. Nevěřili byste, jak očistný proces může kydání hnoje být! Jen muž má (většinou) prostě mnohem větší fyzickou sílu a ta se při takových činnostech dost hodí. Vyčistíte si hlavu, protáhnete a posílíte tělo na čerstvém vzduchu… je to zadarmo a ještě vám poděkuju:)

Nechcete-li nebo nemůžete z jakéhokoli důvodu cestovat za mnou, výjimečně nabízím i kurz u vás doma. Ale v osekané formě, určitě ne třídění a praní surové vlny, zbytek záleží na domluvě. Oblast do 100km od Dobrušky. Cena stejná, jako za kurz u mě plus cestovné.

TĚŠÍME SE NA VÁS ☀️

Nechť vám jsou tyto stránky inspirací – rozhlédněte se okolo sebe a dejte do kupy partu, která si bude díky vzájemné spolupráci umět vyrábět vlastní oblečení. Jeden může být nadšeným chovatelem oveček, další vlnu z nich vypere a vyčeše, milovnice kolovrátků vlnu upřede a babička uplete svetr, ponožky, rukavice, čepici… brzy takto obléknete celou širokou rodinu nebo komunitu a věřte, že takové oblečení vám bude dělat skvělou službu roky, možná desetiletí. A o radosti a energii, kterou vám přinese, ani nemluvě! Co říkáte, jdeme do toho?