Příze · 11 ledna, 2022

*trust your intuition* příze merino

A jedna čistá klasika. V jednoduchosti je krása. Co dodat.

Nadýchaná, silnější, rustikálnější, luxusně hřejivá, přitom úplně jemná… svetr tady.

Návin vycházel okolo 100m na 100g, dvojnitka.

🐑 vlnu dala moje merinolandschaf ovečka Johanka

Příze si vždy vyrábím cíleně až na konkrétní projekt – podle toho, jak má oblečení vypadat a k čemu má sloužit, zvolím i postup při zpracování vlny. Nezbývá mi moc času na to, že bych dělala příze tzv. „na sklad“ volně k prodeji, ledaže bych se nudila:)

Ráda vám ale vyrobím přízi přímo a jen pro vás dle vašich představ. Z podstaty celého ručního procesu zpracování vlny a mnoha proměnných, které do něj vstupují, nejsem schopná nikdy znovu vyrobit úplně stejnou věc. Mohu se tomu pouze přiblížit. Ideální zákazník je tedy otevřený zákazník – ví co a proč chce, ale nelpí na jednom přesném provedení.

Pokud se vám má tvorba líbí, napište mi do emailu, jaké máte představy (jednonitka/dvojnitka/trojnitka, barva, na co chcete přízi použít, jestli má být jemnější a uhlazenější nebo více rustikální, pevná nebo nadýchaná atd atd… já se vás pak podle toho případně vyptám na další věci). Pokud budu mít vhodnou vlnu, která odpovídá vašim požadavkům, přízi vám ráda vyrobím. Pokud budu mít pocit, že očekáváte od vlny něco, co vám nemůže splnit, přijde mi fér vás na to upozornit a přízi nevyrábět.

Je to proces a potřebuji, abyste se do něj aktivně zapojili a na začátku mu věnovali čas a pozornost. Tak s tím prosím počítejte. Díky tomu zažijete, co doopravdy znamená pomalá móda:)

Cena za 100g dvojnitky se pohybuje od 1 200,-Kč a odvíjí se od náročnosti zpracování (návin 100g/100m nebo 100g/300m je rozdíl) a případného přírodního barvení.
Raději dělám příze spíš woolen (nadýchanější), silnější a rustikálnější. Velmi tenké příze nejsou můj šálek čaje (nechtějte po mně nic tenčího než 100g/300-400m dvojnitky).
Oblečení z takové příze by vám mělo při vlídném zacházení a správné péči sloužit roky, možná desetiletí.

Jelikož je to opravdu hooodně hodně pomalá móda a dostat se od surové vlny k hotové přízi zabere spoustu hodin práce, nečekejte dodání za týden. Dodací lhůta může být určitě jeden až dva měsíce, i víc – to vám samozřejmě sdělím při objednávce podle aktuální situace.

Může se stát, že příze nesplní vaše očekávání. Jsem sice přesvědčená, že vlna každému přinese přesně to, co zrovna potřebuje. Jenže to ale může být dost odlišné od toho, co si člověk myslí, že potřebuje:) Respektuji to a pokud budete mít pocit, že to není to ono a vlna by měla skončit zapomenutá někde v koši, můžete mi ji do tří dnů od dodání vrátit a já vám vrátím peníze. Podmínkou je, že se příze nijak neznehodnotí nebo nepoškodí.
A nebojte, neurazím se, každý kousek je pro mě nádherný živý originál, který je dokonalý přesně tak, jak je a jen se potřebuje dostat do těch správných rukou. Po světě určitě chodí člověk, který právě na tuto přízi čeká, takže ji dám do nabídky k prodeji, aby se k němu mohla dostat.

Máte-li svoje ovečky a chcete z jejich vlny vyrobit přízi nebo oblečení, nebráním se tomu. Vlnu mi ale musíte dodat kvalitní, čistou, nezaplstěnou, s delším vláknem (ideálně plus mínus alespoň 10cm). Cenu za hotový výrobek to nijak zásadně neovlivní, protože mi to téměř žádnou práci neušetří (pro představu pěkná surová ovčí vlna vhodná na předení se dnes prodává za nějakých 80,-Kč/kg). Riziko, jestli a jak moc bude oblečení na nošení příjemné nebo naopak nepříjemné a kousavé, je na vás.

Přijde mi ale mnohem přínosnější vám dodat odvahu k tomu, abyste se naučili vlnu zpracovávat sami.

Nechť vám jsou tyto stránky inspirací – rozhlédněte se okolo sebe a dejte do kupy partu, která si bude díky vzájemné spolupráci umět vyrábět vlastní oblečení. Jeden může být nadšeným chovatelem oveček, další vlnu z nich vypere a vyčeše, milovnice kolovrátků vlnu upřede a babička uplete svetr, ponožky, rukavice, čepici… brzy takto obléknete celou širokou rodinu nebo komunitu a věřte, že takové oblečení vám bude dělat skvělou službu roky, možná desetiletí. A o radosti a energii, kterou vám přinese, ani nemluvě! Co říkáte, jdeme do toho?