Svetry · 11 ledna, 2022

*dreams come true*

Tak tady jeden opravdu pořádný svetr. Jakože vážně nic pro střízlíky:) Doslova velká radost po všech stránkách!

Náš střihač Martin si moc přál svetr z vlny svých oveček, rodinných „domácích“ mazlíčků. Vlnu si tedy sám ostříhal, přebral a vypral, a pak už to bylo na mně.
Vlnu oveček plemene hampshire jsem ještě v ruce neměla, takže i pro mě nová obohacující zkušenost. Svetr měl být silný a teplý, v podstatě aby nahradil zimní bundu. Což se podařilo splnit na stodeset procent:) Myslím, že jsem si tím sáhla na určitou hranici tloušťky příze, přes kterou není radno se vydávat, protože pak už by to nebyl svetr, ale brnění.

Příze byla opravdu silná, celkem vzdušná a hodně rustikální. Svetr váží 1200g a asi by v něm nikdy nemohla být zima ani mně, věčnému zmrzlíkovi.

Martin s rodinou se také věnuje ručnímu zpracování ovčí vlny, a to formou plstění. To skýtá zase úplně jiné možnosti. „Náhodou“ má také rád dobrodružné toulání po horách na jasankách, a tak si ke svetru dodělal další vybavení. Já říkám pořád, že naše ovečky nás můžou oblékat! Tady je důkaz!

🐑 vlnu dali rodinní mazlíčci – skopečci plemene hampshire Čouda a Mňam ňam
✂️ stříhání ovcí a praní vlny Martin Kopecký
🧶 proměna vyprané ovčí vlny v přízi je má práce
🧣proměna příze ve svetr, tedy design a pletení Lenka @folki_knits
📷 fotky: mé, Martin Kopecký, a poslední fotka ve svetru Jaroslav Klinský

🙏 Když příroda a lidé spolupracují, je to radost a síla nesmírná vesmírná 🦄🌟

Tento svetr už svého majitele má.

Ráda vám ale vyrobím svetr přímo a jen pro vás dle vašich představ. Z podstaty celého ručního procesu zpracování vlny a mnoha proměnných, které do něj vstupují, nejsem schopná nikdy znovu vyrobit úplně stejnou věc. Mohu se tomu pouze přiblížit. Ideální zákazník je tedy otevřený zákazník – ví co a proč chce, ale nelpí na jednom přesném provedení.

Pokud se vám líbí naše tvorba, napište mi do emailu, jaké máte představy (např. barevnost, k čemu má svetr sloužit, jestli má být z jemnější a uhlazenější příze nebo více rustikální atd atd… já se vás pak podle toho případně vyptám na další věci). Pokud budu mít vhodnou vlnu, která odpovídá vašim požadavkům, svetr vám ráda vyrobím. Pokud budu mít pocit, že očekáváte od vlny něco, co vám nemůže splnit, přijde mi fér vás na to upozornit a oblečení nevyrábět.

Je to proces a potřebuji, abyste se do něj aktivně zapojili a na začátku mu věnovali čas a pozornost. Tak s tím prosím počítejte. Díky tomu zažijete, co doopravdy znamená pomalá móda:)

Cena dámského svetru se pohybuje od 12 000,-Kč a odvíjí se od spotřeby materiálu, náročnosti zpracování příze, složitosti vzoru při pletení, barvení atd. Cena pánského svetru je od 15 000,-Kč. Je to oblečení, které by vám mělo při vlídném zacházení a správné péči sloužit roky, možná desetiletí.

Jelikož je to opravdu hooodně hodně pomalá móda a vyrobit takový svetr je otázka minimálně 50-60 hodin práce, nečekejte dodání za týden. Jsem schopná vyrábět v průměru zhruba jeden svetr za měsíc (nebo jiné oblečení a příze odpovídající tomuto objemu práce). Dodací lhůta tedy může být určitě jeden až dva měsíce, i víc – to vám samozřejmě sdělím při objednávce podle aktuální situace.

Může se stát, že svetr nesplní vaše očekávání. Jsem sice přesvědčená, že vlna každému přinese přesně to, co zrovna potřebuje. Jenže to ale může být dost odlišné od toho, co si člověk myslí, že potřebuje:) Respektuji to a pokud budete mít pocit, že to není to ono a svetr by měl skončit zapomenutý někde v rohu skříně, můžete mi ho do tří dnů od dodání vrátit a já vám vrátím peníze. Podmínkou je, že ho nebudete aktivně nosit (samozřejmě že si ho vyzkoušíte) a nijak se neznehodnotí nebo nepoškodí.
A nebojte, neurazím se, každý kousek je pro mě nádherný živý originál, který je dokonalý přesně tak, jak je a jen se potřebuje dostat do těch správných rukou. Po světě určitě chodí člověk, který právě na tento jeden konkrétní svetr čeká, takže ho dám do nabídky k prodeji, aby se k němu mohl dostat.

Máte-li svoje ovečky a chcete z jejich vlny vyrobit oblečení, nebráním se tomu. Vlnu mi ale musíte dodat kvalitní, čistou, nezaplstěnou, s delším vláknem (ideálně plus mínus alespoň 10cm). Cenu za hotový výrobek to nijak zásadně neovlivní, protože mi to téměř žádnou práci neušetří (pro představu pěkná surová ovčí vlna vhodná na předení se dnes prodává za nějakých 80,-Kč/kg). Riziko, jestli a jak moc bude oblečení na nošení příjemné nebo naopak nepříjemné a kousavé, je na vás.

Přijde mi ale mnohem přínosnější vám dodat odvahu k tomu, abyste se naučili vlnu zpracovávat sami.

Nechť vám jsou tyto stránky inspirací – rozhlédněte se okolo sebe a dejte do kupy partu, která si bude díky vzájemné spolupráci umět vyrábět vlastní oblečení. Jeden může být nadšeným chovatelem oveček, další vlnu z nich vypere a vyčeše, milovnice kolovrátků vlnu upřede a babička uplete svetr, ponožky, rukavice, čepici… brzy takto obléknete celou širokou rodinu nebo komunitu a věřte, že takové oblečení vám bude dělat skvělou službu roky, možná desetiletí. A o radosti a energii, kterou vám přinese, ani nemluvě! Co říkáte, jdeme do toho?