O nás

Woolen magic je o tom, jak proměnit vlnu své ovečky v přízi.

Projekt Woolen magic má sloužit především jako inspirace pro všechny, kterým je blízká soběstačnost a návrat k jednoduchému vědomému životu v souladu s přírodou. Vlastnoruční výroba oblečení je v této oblasti zatím docela opomíjené téma a já bych to chtěla trochu posunout a ukázat, že to jde a není na tom nic složitého nebo nedostupného.

Když mluvím o vlastnoruční výrobě oblečení, mám na mysli, že máme opravdu celý proces, od začátku do konce, ve svých rukou. Tím přirozeně odpadá starost o to, jestli má zakoupený materiál certifikát udržitelnosti, kolikrát procestoval svět, než se k nám dostal nebo co bylo použito na jeho výrobu, čím byl barvený, trpěla u toho příroda, lidé, zvířata?
Technik a vhodných materiálů je samozřejmě vícero (vlna nejen ovčí, srst, len, konopí, kopřivy).

Woolen magic je o tom, jak proměnit vlnu své ovečky v přízi. To mě baví, tím žiju. Nenajdete tu encyklopedické informace o plemenech ovcí, kategoriích vlny, všech možných i nemožných nástrojích, technikách a způsobech, zaručené návody „jak na to“. Najdete tu inspiraci, jak to lze dělat jednoduše.

Můžeme s láskou a úctou chovat své ovečky, které nám dávají vlnu. Jejich vlnu můžeme doma ručně zpracovat, obarvit ji přírodou a vyrábět si z ní krásné a praktické oblečení pro sebe i své blízké.

Především chci poukazovat na souvislosti, které při práci s vlnou objevuji. Považuji to za základ. Pokud chápeme souvislosti (proč je jedna vlna taková a druhá maková, proč se někdy chová tak a jindy jinak, co všechno to ovlivňuje a jak do toho procesu vstupuje člověk), máme vyhráno a můžeme si s vlnou hrát. A na hru přece žádné návody nepotřebujeme.

Je to práce s živou přírodou, která se neustále proměňuje – pokud vlnu chceme zachovat živou, musíme být hodně otevření, bdělí a přizpůsobiví. Pokud máte rádi jasné a stručné návody, které lze opakovaně používat a mít jistotu výsledku, tohle není nic pro vás. Pokud jste hraví, kreativní, otevření, máte rádi nové výzvy a nejistotu, vítejte na palubě:) Také budete potřebovat velkou dávku trpělivosti a čas, hodně času.

Jestli se vám do toho nechce, ale rádi byste takové oblečení nosili, můžu vám vytvořit přízi nebo oblečení dle vašeho přání.

Kdo za tím stojí?

Woolen magic je o spolupráci člověka a přírody.

Já, Iveta Červinková, jsem jen jednou součástí, skrze kterou se celý projekt poskládal a zhmotnil. Zároveň podoba a obsah těchto stránek asi nejvíc vypovídá o tom, kdo jsem a můžete si tak obrázek o mé osobě udělat sami.

Když je řeč o vlně, těžko by to asi šlo bez oveček. Mám jich osm – dvě merinolandschaf, dvě kříženky, čtyři jurské ovečky. Všechna zvířata ke mně přicházejí ve chvíli, kdy jsou v nouzi a potřebují domov. Ani u ovcí to nemohlo být jinak, jsou vyřazené z chovů. Nic po nich nechci, v klidu si tu žijí a dožijí. Zpracovávám tedy vlnu ze svých oveček, které se mi pasou u chalupy, a o které se 365 dní v roce starám.

A to je další stěžejní bod, bez kterého by to nešlo – naše kouzelné místo na samotě u lesa v Orlických horách, oáza klidu a ticha, náš domov. A toto místo by nebylo tím, čím je bez přispění a pomoci mnoha lidí… a vlastně bych tu nebyla ani já. Velice si toho vážím a ze 💚 všem děkuji.
Jelikož má toto místo opravdu kouzelnou moc a atmosféru, rozhodla jsem se o něj částečně podělit a nabídnout vám možnost přijet se ke mně přiučit něco o proměnách ovčí vlny v přízi. A budete-li otevření, vlna a hory jistojistě promění i vás.

Nejsem typ člověka, který by nutně musel všechno urvat a zvládnout sám. Mám ráda svůj klid a pomalé životní tempo. A když to jde, raději věnuji svůj čas tomu, co mě opravdu baví a naplňuje. Proto u ostatních činností, které bych dělala spíše z nutnosti, než z radosti, hledám někoho, komu naopak radost přinášejí.

Stříhání mých oveček✂️ má tedy s plnou důvěrou v rukou Martin Kopecký.
Neuvěřitelná kouzla s pletacími jehlicemi🧣 předvádí Lenka @folki_knits.
Krásné fotky 📷 jsou od Ivet Šolínové.

🙏 Když příroda a lidé spolupracují, je to radost a síla nesmírná vesmírná 🦄🌟

Málem bych zapomněla… listy, květy, slupky, pecky, kůra… prostě rozličné přírodniny a zbytky z kuchyně, to vše může být výborným zdrojem překvapivě široké palety barev z přírody. Děkuji i všem dodavatelům cibulových slupek a avokádových pecek:)

Nechť vám jsou tyto stránky inspirací – rozhlédněte se okolo sebe a dejte do kupy partu, která si bude díky vzájemné spolupráci umět vyrábět vlastní oblečení. Jeden může být nadšeným chovatelem oveček, další vlnu z nich vypere a vyčeše, milovnice kolovrátků vlnu upřede a babička uplete svetr, ponožky, rukavice, čepici… brzy takto obléknete celou širokou rodinu nebo komunitu a věřte, že takové oblečení vám bude dělat skvělou službu roky, možná desetiletí. A o radosti a energii, kterou vám přinese, ani nemluvě! Co říkáte, jdeme do toho?